Вибух пролунав зранку в будівлі територіального центру комплектування (ТЦК) в Кам’янці-Подільському на Хмельниччині. Це вже третій подібний випадок в Україні за тиждень.
“Працюють екстрені служби, криміналістична лабораторія та слідчо-оперативна група ГУНП в Хмельницькій області. Причини та обставини встановлюються. Про деталі буде повідомлено згодом”, – сказали в поліції.
Згодом речниця місцевого управління Наталя Вінцарська заявила виданню “Суспільне”, що є жертви і їх десятки
Вибухи і напади на ТЦК
Цей вже не перший подібний інцидент, пов’язаний з ТЦК в Україні.
Конфлікти з працівниками колишніх військкоматів траплялися і раніше, але саме з лютого активізувалась серія нападів. Українська влада каже про причетність спецслужб Росії до цих злочинів.
1 лютого на автозаправці в Пирятині (Полтавська область) чоловік застрелив військового ТЦК і втік із одним із мобілізованих, яких супроводжував цей солдат.
Через кілька годин підозрюваних затримали, під час обшуку в них вилучили гранати, мисливську рушницю, патрони, балаклаву.
Того самого дня внаслідок вибуху в Рівненському центрі комплектування загинула людина, а ще восьмеро отримали поранення.
Служба безпеки заявляє, що загиблим виявився сам підривник, якого російські спецслужби “використали наосліп”. Це був 21-річний безробітний із Житомирщини, який шукав швидкі заробітки на телеграм-каналах.
Там його завербував начебто представник російських спецслужб, який запропонував гроші за завдання.
За його вказівкою житомирянин прибув до Рівного із вибуховим пристроєм, що був замаскований у рюкзаку.
СБУ твердить, що вибухівка була споряджена мобільним, до якого мали віддалений доступ спецслужби РФ. За допомогою камери телефону вони зафіксували момент, коли чоловік зайшов з вибухівкою до приміщення, й активували бомбу.
Наступного дня, 2 лютого, внаслідок вибуху невстановленого предмета біля будівлі ТЦК у Павлограді один чоловік отримав поранення. Стан пораненого стабільний, травми – неважкі.
СБУ 5 лютого повідомила про затримання трьох підозрюваних в теракті. Встановлено, що вони шукали підробітки на Telegram-каналах, де їх завербували представники спецслужб РФ. У Павлограді один з затриманих за інструкцією від куратора самостійно зробив саморобний вибуховий пристрій і заховав його поблизу власної оселі.
Ще двоє агентів з Одещини приїхали до Павлограда, де отримали координати схованки. Звідти вони забрали пакет із вибухівкою та заклали її поблизу будівлі ТЦК. Після чого окупанти віддалено активували бомбу через дзвінок на мобільний телефон.
Загалом правоохоронці встановили за рік 497 осіб, які вчиняли підпали автомобілів військовослужбовців, обʼєктів Укрзалізниці, а також встановлювали саморобні вибухівки, влаштовуючи теракти із посяганням на життя військових і поліцейських.
Реакція української влади
Українське військове командування вже засудило напади на ТЦК.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський назвав ці події “ганебними актами насильства”, які є неприпустимими. А командувач Сухопутних військ Михайло Драпатий – “червоною лінією, яку не можна перетинати”.
“Не маємо права мовчки спостерігати за хвилею зневаги до захисників України – це за межею того, що можна толерувати”, – написав він у соцмережах.
Сирський зауважив, що розраховує “на повне і всебічне розслідування”. І також зазначив, що в Збройних силах роблять усе, аби в ході мобілізації не допускати порушення прав людини.
Очільник центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко запевняє, що Росія посилила заходи щодо підриву мобілізації в Україні.
“Операції проти військових, а також з підривами ТЦК курують структури ГРУ та ФСБ РФ. Паралельно з цим посилюється й медійна кампанія, яка триває з 2022 року, але особливо великі зусилля щодо підриву мобілізації і вливання в медійну частину (блогери, боти, соцмережі) росіяни вкладають з 2024 року”, – вважає він.