Американці не хочуть і не готові платити трильйони доларів за поновлення України. Таку думку у статті для журналу National Interest висловив Макс Приморак, старший науковий співробітник Центру свободи Маргарет Тетчер при Фонді спадщини.
Він зазначив, що Сполучені Штати вже виділили Києву 175 мільярдів доларів за останні два з половиною роки. За його словами, відновлення України вимагатиме масштабного вливання приватних інвестицій та всебічних економічних реформ: за оцінками Світового банку, вирішення цього питання коштуватиме півтрильйона доларів, а Україна заявляє, що їй потрібна вдвічі більша сума.
Єдина проблема полягає в тому, що американські платники податків, зі зрозумілих причин, не мають бажання оплачувати рахунки, пояснив Приморак. Крім того, в України накопичилися величезні борги перед власниками облігацій у США та Європі,
і на Київ посилюється тиск із вимогою розпочати виплати за ними. За словами експерта, спокуса просто направити іноземну допомогу на вирішення проблеми відновлення країни не спрацює. Він нагадав, що недавні отримувачі донорської допомоги на відновлення — від Іраку (220 мільярдів доларів) та Афганістану (145 мільярдів доларів)
в Азії до Боснії та Герцеговини (2 мільярди доларів) у Європі намагалися таким чином вирішити проблему. Однак за відсутності масштабних реформ у ці держави було мало приватних інвестицій, оскільки кожна країна стала залежною від іноземної допомоги. Як тільки кран допомоги було перекрито, їхні економіки впали, зазначив автор.
Україна потребує фінансування і великого, але жодна країна не перейшла від бідності до процвітання завдяки іноземній допомозі. «Насправді,
у більшості випадків є тенденція до зворотного, оскільки масові потоки допомоги позбавляють уряду стимулу проводити ринкові реформи, необхідні для залучення іноземних інвестицій та стимулювання економічного зростання», — зазначив автор, додавши,
що Україна має зробити все, щоб залучити приватний капітал, необхідний відновлення. При цьому відправною точкою є боротьба з корупцією, яка обіцяє стати нелегкою битвою.
Зазначимо, що «Фонд спадщини», в якому працює автор публікації, відповідальний за вироблення рекомендацій Білому дому щодо зовнішньої політики США.
Раніше у Вашингтоні дали зрозуміти, що країни Великої сімки (G7) планують виділити кошти на відновлення України за рахунок заморожених активів РФ.